A nemzetiségi oktatásról

was schuleA Svábhegyi Jókai Mór Általános Iskola és Német Nemzetiségi Általános Iskola nemzetiségi nyelvoktató formában német nyelven tanít német nemzetiségi nyelv és irodalmat (évfolyamtól függően heti 4-6 óra), német nemzetiségi népismeretet (heti 1 óra), alsó tagozaton nemzetiségi néptáncot (heti 1 óra). Részben német nyelven tanít bizonyos tárgyakat – alsó tagozaton környezetismeretet, készségtárgyakat; - felső tagozaton történelmet, természetismeretet illetve földrajzot.

A nemzetiségi nevelés-oktatás céljai

A nemzetiségi nevelés-oktatás célja a nemzetiség nyelvének tanulása, a nemzetiség nyelvén való tanulás, a nemzetiség történelmének, szellemi és anyagi kultúrájának megismerése, a hagyományőrzés és –teremtés, az önismeret kialakítása, a nemzetiségi jogok megismerése és gyakorlása. A nemzetiségi nevelés-oktatás segíti a nemzetiséghez tartozó tanulót abban, hogy megtalálja, megőrizze és fejlessze identitását, vállalja másságát, elfogadja és másoknak is megmutassa a nemzetiség értékeit, erősítse a közösséghez való kötődést.

Ezen célok eléréséhez nélkülözhetetlen a szülők támogató együttműködése. Fontos tudniuk, a nemzetiségi nevelés-oktatás többletfeladatokat jelent a gyermek számára, vállalja, hogy gyermeke a kötelező tanórai foglalkozások mellett a tanórán kívüli nemzetiségi foglalkozásokon és programokon is részt vesz, azokon jelenlétét biztosítja.

A Svábhegyi Jókai Mór Általános Iskola és Német Nemzetiségi Általános Iskola német nemzetiségi osztályába a jelentkezés feltétele a kitöltött és aláírt Nyilatkozat a nemzetiségi iskolai nevelés-oktatásban való részvételről, valamint az abban foglaltak elfogadása.

Az előző pontban említett oktatási célok mellett fontosnak tartjuk, hogy tanulóink a német nyelv használatát eszköznek tekintsék. Ismerjék fel annak értékét.

A német nemzetiségi osztályba jelentkezés módja és feltétele

A Svábhegyi Jókai Mór Általános Iskola és Német Nemzetiségi Általános Iskola német nemzetiségi osztálya kerületi beiskolázású.

Első osztályba jelentkezéskor nem feltétel a német nyelv ismerete.

A jelentkezés feltétele a kitöltött és aláírt Nyilatkozat a nemzetiségi iskolai nevelés-oktatásban való részvételről elküldése. A nyilatkozat letölthető ide kattintva.

A Nyilatkozat a nemzetiségi hovatartozásról kitöltése választható.

Az elküldés történhet postai úton (Jókai Mór Általános Iskola és Német Nemzetiségi Általános Iskola, 1125 Budapest, Diana út 4.)

Elvárt eredmény és lehetőség

dsdlogoIskolánkban a német nemzetiségi oktatás komoly eredményeket ért el. Versenyeredményeink is mutatják az elért sikereket, ezek iskolánk honlapján tekinthetők meg.

Az alsó tagozat végén, vagyis a 4. osztályban belső mérésen vesznek részt a tanulóink, ahol az alapkészségek szintjét mérjük. Elvárt eredmény az A1. nyelvi szint elérése. (A Közös Európai referenciakeret alapján.)

A 6. és 8. évfolyamos diákok országos nyelvi mérésen vesznek részt, melynek eredményei szintén megtalálhatók a honlapon.

Iskolánkban a 8. évfolyamos diákoknak lehetőségük van nemzetközi német nyelvi diploma (DSD- Deutsches Sprachdiplom) megszerzésére is.

A diploma az eredménytől függően A2 vagy B1 típusú nyelvvizsgának felel meg. Az írásbeli vizsga részei: olvasott szöveg értése (60 perc), hallott szöveg értése (60 perc) és írásbeli kommunikáció (75 perc) egy hétköznapi témáról saját tapasztalat és vélemény bemutatásával, valamint 4 megadott vélemény saját szavakkal történő összefoglalásával.

Az írásbeli vizsgarészeket nem az iskolában, hanem központilag értékelik. Az írásbeli vizsga után 3-4 héttel kerül sor a szóbeli vizsgára. A 15 perces szóbeli vizsgán a tanuló társalgást folytat hétköznapi témákról (pl.: család, szabadidő, hobbi, barátság, háziállatok, iskola, ünnepek), majd előadja az általa kiválasztott és feldolgozott témát. A vizsgabizottság ezután még rövid beszélgetést folytat a diákkal témájáról.

Felkészülési lehetőség:

Iskolánk a vizsgára biztosítja a felkészülést egyrészt tanórákon, másrészt délutáni foglalkozások keretében.

Próbavizsgákat is tartunk a 7. évfolyamon, hogy mind a diákok, mind a szülők képet kapjanak a tanuló nyelvi szintjéről. A felkészítést a szaktanárok végzik. A vizsgára való felkészítés és maga a vizsga tanulóink részére ingyenes. A ragyogó lehetőség mellett hangsúlyozzuk, hogy a tanulók kemény és elszánt munkája nélkül nem tudnak eredményes vizsgát tenni.

Azonban a sikeres vizsgaeredmények bizonyítják, hogy tanulóink fontosnak tartják ezt a megmérettetést. Szüleiktől, pedagógusaiktól megkapják a szükséges segítséget. Megfelelő felkészülés után teljesítik a feltételeket.

A diplomákat június végéig továbbítják Németországból az iskoláknak.