Szociális segítő szolgáltatás

Szülői tájékoztató

Kedves Szülő/Gondviselő!

2018. szeptemberétől indult el az óvodai és iskolai szociális segítő szolgáltatás az oktatási intézményekben. Gyermeke iskolájában ezt a feladatkört a Hegyvidéki Családsegítő és Gyermekjóléti Központ munkatársaként látom el, szoros együttműködésben az intézmény szakembereivel.

A tevékenység célja, hogy megelőzzük és/vagy feltárjuk azokat a szociális, közösségi és gyermekvédelmi tényezőket, melyek nehézséget okoznak az intézmény szereplőinek életében. Alternatívákat keressünk és ajánljunk ezek kezelésére.

A szociális segítő tevékenysége elsősorban prevenciós jellegű, hogy megelőzze a gyermek veszélyeztetettségét, de súlyos veszélyeztető helyzetben (pl.: éhezés, felügyelet-nélküliség, bántalmazás) jelzési kötelezettsége van, akárcsak az iskolának.

Lehetősége van arra, hogy az iskolában töltött ügyeleti időmben (hétfőnként 10-től 14-ig), illetve e-mailben, telefonon közvetlenül keressen meg engem kérdésével, problémájával időpont egyeztetés miatt.

A gyermekével való négyszemközti beszélgetés, illetve csoportfoglalkozásokon való részvétele, szülői beleegyezéssel történik.

Hogyan és miben tudok segíteni?

Egyéni:

Tanácsadással az iskolai problémák kapcsán felmerülő családi nehézségek kezelésében (pl.: szülők közötti veszekedés, válás, kapcsolattartási nehézségek, veszteség, anyagi és lakhatási nehézségek), és a gyermeknevelés, gyermekgondozás nehézségeiben (szorongás, tanulási nehézségek, motiválatlanság, konfliktus az iskolatársakkal és/vagy a pedagógusokkal, magatartási problémák, szülő-gyermek konfliktusos viszonya).

Tanácsadással a kamaszokat érintő problémákban. (pl.: iskolakerülés, erősen romló tanulmányi átlag, csavargás, negatív mintát követő kortárscsoporthoz csapódás, szerhasználat.)

Információnyújtással az elérhető szociális szolgáltatásokról (segítségnyújtással az ügyintézésben) és intézményekről, szociális jogokról, a szociális rendszer működéséről.

Információnyújtással a háttérintézményemben (Családsegítő és Gyermekjóléti Központ) elérhető ingyenes szolgáltatásokról (pl.: családsegítés, pszichoterápia, adósságkezelés, jogi tanácsadás, 13 éves kortól közösségi tér kamaszoknak, pályaorientációs tanácsadás).

Javaslattal, a probléma jellegének megfelelő intézménnyel való kapcsolatfelvételre, és szükség szerint segítem a kapcsolatfelvételt.

Részvétel a szülő és a pedagógus közötti megbeszélésen, ha ezt a felek kérik.

Csoportos:

Csoportfoglalkozások tartása különböző témákban (pl.: készségfejlesztés, közösségépítés, konfliktuskezelés, prevenciós társasjátékok).

Tanulók megfigyelése csoporthelyzetben.

Szociometria vizsgálat

Kérem, forduljon hozzám bizalommal! 

Tisztelettel:

Horváth Brigitta

Óvodai és iskolai szociális segítő

Budapest Főváros XII.ker. Hegyvidéki Önkormányzat  Családsegítő és Gyermekjóléti Központ

1125 Budapest, Szarvas Gábor u. 8/c.

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

tel.: +36 30 176 22 38

Related Articles

Free Joomla templates by Ltheme