Tájékoztatás a koronavírussal kapcsolatban

Ezúton szeretnék rövid tájékoztatást adni a koronavírus fertőzéssel kapcsolatos tudnivalókról.

A koronavírus emberről emberre terjedni képes betegséget okoz, melynek lappangási ideje általában 5-6 nap, de akár 14 nap is lehet. A betegség lehet enyhe lefolyású, de akár súlyos, tüdőgyulladással járó is. Jellemző tünetei a láz, köhögés, légzési nehezítettség.

Koronavírusfertőzés gyanúja akkor merül fel, ha valakinél a fenti tünetek lépnek fel és az azt megelőző két hétben Kína érintett tartományaiban járt, vagy találkozott igazoltan beteggel (bárhol a világban), vagy olyan egészségügyi intézményben látták el (akár bármely más országban), ahol igazoltan koronavírus fertőzött beteget ápolnak.

Akinél koronavírus fertőzés gyanúja merül fel, a megfigyelés idejére otthonában kell elkülöníteni, míg az igazoltan fertőzötteket kórházban (Budapesten a Szent László Kórházban) kell kezelni.

Kérem, hogy akinél láz, köhögés, influenzaszerű tünetek jelentkeznek, maradjon otthon, ne menjen iskolába! Ha a fentiek szerint koronavírus fertőzés gyanúja merül fel, akkor telefonon értesítse házi gyermekorvosát (az ÁNTSZ utasítása szerint NE menjen be orvosi rendelőbe), és jelezze az iskola felé a járványügyi feladatok intézése céljából.

Ugyancsak kérem, hogy amelyik gyermek saját maga, családtagja vagy közvetlen környezetében bárki Kínába utazik, akkor a hazaérkezése után töltse ki a csatolt kérdőívet, mielőtt a gyermek ismét az iskolai közösségbe visszatér.

Magyarországon jelenleg nem jelentettek igazolt esetet, pánikkeltésre semmi ok, de óvatosságra igen. A halaszthatatlan utazásokat – főként repülővel –, zsúfolt helyiségeket, tömegeket érdemes kerülni, fokozottan figyeljünk a higiénére (kézmosás, kézmosás, kézmosás!!!!).

Megfontolásra javaslom, hogy banális felső légúti tünetekkel, jó általános állapot mellett néhány órás lázzal nem szükséges azonnal orvosi vizsgálat, vagy a bő folyadékon, orrtisztításon, pihenésen kívül egyéb kezelés, ezért az ilyen betegek ne menjenek közösségbe, ne fussanak orvoshoz, hanem maradjanak otthon. Ezzel mind saját magukon, mind a fertőzésnek kitett környezetükön többet segítenek.

A koronavírusfertőzésről, az aktuális epidemiológiai helyzetről Európában naprakészen lehet tájékozódni az ECDC honlapján: https://www.ecdc.europa.eu/en/geographical-distribution-2019-ncov-cases

Dr. Bogdányi Katalin

iskolaorvos