TÁJÉKOZTATÁS AZ ISKOLAI KAMPÁNYOLTÁSOKRÓL

A hazai és nemzetközi tapasztalatok alapján kialakított oltási rend érvényesülését az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény járványügyre vonatkozó rendelkezései, az

egészségügyi és a hozzájuk kapcsolódó személyes adatok kezeléséről és védelméről szóló 1997. évi XLVII. törvény személyazonosító adatok tartalmát és továbbítását meghatározó előírásai, továbbá a 18/1998. (VI. 3.) NM rendelet biztosítják. Az életkorhoz kötött kötelező oltásokat 11 éves kortól iskolai oltások keretében kell elvégezni.

Bár számos előnye van a folyamatos oltásnak, ennek ellenére 11-14 éves korban a gyermekek sokkal eredményesebben utolérhetők iskolában, mint egyedileg. Kampányoltás keretében egy közösség számára rövid időn belül lehet biztosítani a megfelelő védettséget. A kampányoltások iskolai osztályokra és nem a tanulók életkorára vonatkoznak.

Az alábbi kötelező védőoltásokat kampányoltások keretében kell végezni:

  1. MMR újraoltás (kanyaró, mumpsz, rubeola elleni oltás)

Élő, attenuált kanyaró-mumpsz-rubeola vírust tartalmazó vakcinával újraoltásban részesülnek az általános iskolások VI. osztálya adott év szeptemberében vagy októberében.

15 hónapos korban gyermekek már kaptak ilyen oltást, a jelenlegi emlékeztető oltás.

Lehetséges mellékhatások:

  • hőemelkedés, láz
  • kiütések, melyek az oltás utáni 5-12 nap között jelentkezhetnek
  • az oltás helyén égő-szúróérzés előfordulhat

Nem adható be az oltás a következőkben:

  • neomycinnel vagy tojással szembeni kifejezett allergiás reakciója volt (szemhéj-, arcduzzanat, légzési nehézség, testszerte csalánkiütés, shock)
  • lázas állapot áll fenn az oltás idején
  • immunrendszert gyengítő terápiában részesül, vagy kortikoszteroidot kap
  • immunhiányos állapotot, rosszindulatú betegséget, leukémiát mutattak ki nála
  • 3 hónapon belül vértranszfúziót vagy humán immunglobulint kapott
  • 15 hónapos oltásnál súlyos oltási reakció fordult elő
  1. dTap (diftéria, tetanusz, acelluláris pertussis elleni oltás) emlékeztető oltás

Diftéria, tetanusz és acelluláris pertussis komponenst tartalmazó oltóanyaggal végzendő (dTap) emlékeztető oltást az általános iskolák VI. osztályában a tárgy év szeptemberében, vagy októberében kell biztosítani.

3-4-5 hónapos korban, illetve 3-6 éves korban már kaptak a gyermekek DPT oltást. Ezeket az oltásokat az oltási könyv bemutatásával, illetve fénymásolatával kell igazolni I. osztályos korú gyermekek esetében, az Iskola-egészségügyi Szolgálat kérésének eleget téve.

Ha gyermek ekkor nem a szokványos oltásokat kapta, hanem DI-TE oltást, vagy az oltásokat követően oltási reakció jelentkezett azt az oltás előtt a szülőnek feltétlenül jelezni kell!

Igazolnia szükséges, ha a gyermek valamilyen sérülést követően kapott tetanuszoltást.

Lehetséges mellékhatások:

  • hőemelkedés vagy láz
  • az oltás helyén beszűrődés, duzzanat, bőrpír, fájdalom

Szükség esetén lázcsillapítás, borogatás javasolt. Az oltás után 24 óráig a nagyobb testi megerőltetés kerülendő, kisebb mozgás végzése megengedett.

Az MMR és a dTap kampányoltás egyidejűleg is megszervezhető.

  1. Hepatitis B elleni védőoltások

Hepatitis B elleni védőoltásban részesülnek azok a tanulók, akik az általános iskola VII. osztályát végzik. Az alapimmunizálás első részletét szeptemberében, illetve októberében kapják meg. A második oltás beadására márciusban, illetve áprilisban kerül sor.

Az oltásnak általában enyhe mellékhatásai lehetnek: bőrpír, duzzanat, érzékenység a beadás helyén. Ritka esetben előfordulhat enyhe láz, levertség. Az oltás után gyermekük sportolhat, fürödhet.

Jelezni szükséges, ha a gyermek – átmenetileg, vagy végleg - kizáró akut, vagy krónikus betegségben szenved, ill. immunrendszert gyengítő kezelésben részesül!

Az alábbi védőoltást szintén kampányoltások keretében kell végezni, azonban ehhez szülő/gondviselő beleegyezése szükséges:

  1. A méhnyakrák megelőzésére szolgáló Humán Papillomavírus (HPV) elleni védőoltás önkéntes, és ingyenes. életévüket betöltött VII. osztályos lányok részére nyújt lehetőséget.

A vakcinát az Európai Unióban törzskönyvezték. Az Európai Betegségmegelőzési és járvány

védelmi Központ ajánlása szerint a 9-15 éves korú lányok tartoznak a HPV vakcináció elsődleges célcsoportjába.

A vakcinák a szexuálisan még nem aktív korosztályban a leghatékonyabbak. Vizsgálatok szerint jelentősen csökkentik a HPV okozta rákos vagy rákmegelőző állapotok kialakulását. A méhnyakrák védőoltással és rendszeres szűrővizsgálattal megelőzhető. A védettséghez két alkalommal, hathónapos időközzel beadott védőoltásra van szükség. Az oltás első részét októberben, a második részét májusban kapják.

A védőoltás kockázata minimális, a beadását követően csak nagyon ritkán fordulnak elő kellemetlen tünetek. Mellékhatásként az oltás helyén fájdalom, bőrpír vagy duzzanat, esetenként láz, fejfájás, izomfájdalom, fáradékonyság jelentkezhet. Ezek a tünetek is általában enyhék, és gyorsan elmúlnak.

Az Iskola-egészségügyi Szolgálat az oltásokat megelőzően tájékoztatót küld a szülők részére a védőoltással kapcsolatban, és az oltás beadás időpontját illetően. Ebben kéri az oltás tudomásul vételének - illetve az önkéntes oltásnál beleegyező- írásos visszajelzését, valamint kéri az oltási könyvek beküldését.

 

AZ ISKOLAI KAMPÁNYOLTÁSOKKAL KAPCSOLATOS KÉRDÉSEIKKEL FORDULJANAK AZ ISKOLA-EGÉSZSÉGÜGYI SZOLGÁLATHOZ!

Related Articles

Free Joomla templates by Ltheme