Témahét 2008/2009 tanév

Friss hír! - Iskolánk megkapta az ÖKOISKOLA címet, mely 2010-2013 között érvényes intézményünkre!

A svábhegyi Jókai iskola természettudományos műhelyének a 2008/2009-es tanév műhelyfeladatai között kiemelt témaként szerepelt a „2009. a csillagászat nemzetközi éve" elnevezésű program.

Ennek keretében új kezdeményezésként - a humán műhellyel kiegészülve – TÉMAHÉT címmel a 6. évfolyamon csapatmunkával, kijelölt témafelelős szaktanárok irányításával 6 csoportban dolgozták fel a gyerekek a következő feladatköröket:

A naprendszer bolygói

A 9 bolygó kémiai összetételének vizsgálata, az internet és egy gyerekeknek szóló csillagászati ismeretterjesztő szakkönyv segítségével.

Az űrkutatás története

A csoportok tagjai a Közlekedési Múzeum témához kapcsolódó részét nézték meg tárlatvezető irányításával, majd még kisebb egységekben kutatómunkát végeztek az űrkutatás történetével kapcsolatban, a kezdetektől napjainkig, illetve néhányan óriás makett formájában elkészítették az iskola űrhajóját.

Mekkora az akkora? (A világűr méretei)

Az önálló kutató-gyűjtőmunka célja az volt, hogy a bolygók méreteit matematikai számításokkal alátámasztva a minket körülvevő hétköznapi világ tárgyaihoz viszonyítva méretarányosan képzeljék el a tanulók.

Bolygóközi barangolás a kisherceggel

Antoine de Saint-Exupery: A kis herceg című művét rendhagyó módon foglalták össze a diákok: a szerző könyvillusztrációiból készített vetítéssel, Koncz Zsuzsa ismert „Kis herceg” dalának aláfestésével, egy mozgással kísért, rövid művészi előadással, s a gyerekek könyvbéli kedvenc idézeteinek vetítésével.

Az erő, ami összetartja az Univerzumot

A világegyetem fizikai törvényszerűségeit - tömegvonzás hatását - kutatták a tanulók a korosztály számára érthető alapfogalmak felhasználásával, az internet, és ismeretterjesztő szakkönyv segítségével.

Nap, mint nap a mi Napunk

A csillag tulajdonságait és a földi életre gyakorolt hatásait modellezték a gyerekek. Tablón bemutatták a fotoszintézist. A hőhatás bizonyítására „kenyérpirítót, virsli sütőt” készítettek. A táguló világegyetem fogalmát lufikkal és kelt tésztával próbálták szemléletessé tenni. A Nap-Föld arányait a gyerekkorban közkedvelt lego-duplo játékkal mutatták be.

 

 

Az előkészítő és kutatómunka összegzéseként a gyerekek közös kiállítással és power pointos kiselőadással adtak számot tudásukról a felső tagozatos társaik előtt.

Külön köszönjük az MTA Konkoly Thege Miklós Csillagászati Kutatóintézetnek – ezen belül is Dr Oláh Katalin elnök asszonynak – a szakmai segítséget a témahét lebonyolításában.

 

 

Related Articles

Free Joomla templates by Ltheme